تاثیرات افزایش تعطیلات آخر هفته بر رونق گردشگری

کلیات لایحه افزایش تعطیلات آخر هفته به ۲ روز در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و حالا نوبت به تعیین روز دوم تعطیلی جز روز جمعه رسیده است.

درباره اینکه این تعطیلی روز پنجشنبه باشد یا شنبه؛ هنوز تصمیم‌گیری نشده است و کارشناسان و نمایندگان مجلس همچنان در حال ارائه نظرهای مختلف هستند. هنوز در جلسه آتی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی درباره اینکه روز دوم تعطیلی پنجشنبه یا شنبه باشد، تصمیم‌گیری نشده ‌است. کارشناسان معتقدند تعریف تعطیلات دوروزه آخر هفته می‌تواند به‌صورت معناداری بر افزایش سفرها، به‌ویژه سفرهای داخلی، اثر بگذارد. موضوع دوروزه شدن تعطیلات آخر هفته، در سال‌های اخیر همواره مورد بحث و پیگیری بوده است.فعالان گردشگری ابراز امیدواری می‌کنند که تصویب این طرح، به رونق گردشگری داخلی کمک کند. کارشناسان بسیاری نیز معتقدند که تعریف تعطیلات دوروزه آخر هفته می‌تواند به‌صورت معناداری بر افزایش سفرها، به‌ویژه سفرهای داخلی، اثر بگذارد.صمت در گفت‌وگو با فعالان حوزه گردشگری این موضوع و تبعات آن را بررسی کرده است که در ادامه می‌آید.‌

افزایش شب‌خوابی یا اسکان مسافر
دبیرکل مجمع ملی جوانان کشو درباره تاثیر تعطیلی دوروزه در گسترش صنعت گردشگری به صمت گفت: تعطیلی ایام هفته اگر ۲ روز باشد، منجر به رونق گردشگری در اطراف شهرهای بزرگ خواهد شد و گردشگران حداقل می‌توانند، یک شب اقامت را در آنجا تجربه کنند.امیر کرمیان افزود:کمابیش ۶۰ درصد هزینه هر مسافر به بحث شب‌خوابی و اسکان او مربوط می‌شود که این ۲ روز تعطیلی ایام هفته موجب این یک شب اقامت می‌شود و به‌ طور قطع به توسعه گردشگری داخلی کمک خواهد کرد.

گردشگری، صنعتی فرابخشی
این فعال حوزه گردشگری بااشاره به روزهای تعطیل آخر هفته تاکید کرد: از نظر گردشگری جهانی، بسیاری از مراکز گردشگری و صرافی‌ها در خارج از کشور روزهای شنبه تعطیل هستند، بنابراین برای ایام تعطیل اگر هماهنگی بیشتری با بازار جهانی گردشگری داشته باشیم، برای رشد این صنعت بهتر است. چون سایر صنایع هم در گردشگری تاثیرگذار هستند و گردشگری یک صنعت فرابخشی یا میان‌حوزه‌ای است، همه حوزه‌ها تاثیر خود را روی گردشگری می‌گذارند که اگر ما هم این هماهنگی را با بازار جهانی داشته باشیم و شنبه‌ها را تعطیل باشیم، به‌طورقطعی به‌نفع توسعه صنعت گردشگری خواهد بود.

ضرورت هماهنگی تعطیلات با تعطیلات جهانی
وی افزود: از نظر گردشگری گروهی و کارهای قانونی و اداری از جمله اخذ روادیدها و گذرنامه و تبدیل پول مسافر که باید برای وی انجام شود هم، تعطیلی این روزها می‌تواند تاثیرگذار باشد. به‌نظر من، اگر تعطیلی‌های ما هماهنگ با تعطیلی‌های جهانی باشد، به‌ طور حتم تاثیر آن بر رونق گردشگری کشور بیشتر خواهد بود.

نقش تشکل‌ها در توسعه صنعت گردشگری
دبیرکل مجمع ملی جوانان کشور با بیان اینکه کمابیش ۲۱ میلیون جوان در کشور داریم، ادامه داد: بیش از ۴هزار تشکل در حوزه گردشگری کشور فعالیت دارند و بیش از ۲۰۰ تشکل حومه ای هم به‌صورت تخصصی در حوزه گردشگری فعالیت دارند، چون این تشکل‌ها از بطن جامعه و از فعالان حوزه گردشگری هستند، شاید این تعطیلی‌ها بتواند به آنها هم کمک کند که وقت بیشتری برای ترویج گردشگری میان مردم داشته باشند.کرمیان در ادامه افزود:
تشکل‌ها نقش یک پل ارتباطی میان مردم، سازمان‌ها و ادارات را دارند و به‌طور قطع می‌توانند برای گسترش فرهنگ گردشگری در کشور ایفای نقش کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن