انتقاد از واگذاری صدور مجوز «تشکل‌های جوانان» به وزارت کشور

دبیرکل مجمع ملی جوانان با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۴۰۰۰ تشکل جوانان در کشور و در حوزه های مختلف در حال فعالیت‌اند، گفت: جوانان بسیاری نیز در صف تاسیس سازمان‌های مردم نهاد هستند که انتظار تسهیل فرآیند ثبت و صدور پروانه فعالیت سمن‌ها را به صورت تخصصی دارند.

امیر کرمیان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به پیش نویس  قانون “تشکل‌های اجتماعی”، اظهار کرد: بر اساس این پیشنویس وزارت ورزش و جوانان به عنوان دستگاه تخصصی حوزه جوانان از صدور مجوز تاسیس تشکل منع و تمامی مجوزها توسط وزارت کشور صادر خواهد شد که این امر موجب سخت‌تر شدن فرآیند تاسیس سازمان مردم نهاد و کمرنگ شدن نقش متولی اصلی جوانان می‌شود.

وی با بیان اینکه جوانان مدیران آینده کشور هستند و انجام فعالیت‌های اجتماعی علاوه بر خدمت به مردم، موجب تجربه اندوزی آنان و تمرین برای اداره امور کشور در سال‌های آینده خواهد شد، تصریح کرد: با اطمینان می توان عنوان کرد که یکی از حوزه‌های مدیرپروری در کنار کسب تجربه و خدمت به مردم، تشکل‌های جوانان هستند که در صورت تصویب پیش‌نویس قانون مذکور، این راه کسب تجربه و فرصت انجام خدمت داوطلبانه از دست خواهد رفت.

به گفته دبیر کل مجمع ملی جوانان، در سال‌های اخیر، تشکل ها و سمن‌ها از سراسر کشور، از روستاهای محروم و دور افتاده، از مناطق مرزی تا پایتخت، کارهای شایان و قابل توجهی انجام داده‌اند که به صورت ویژه می‌توان این فعالیت‌ها را در اقدامات تشکل ها و سمن‌های جوانان دید.

کرمیان در عین حال افزود: حلقه مفقوده این جریان، عدم اطلاع رسانی فعالیت‌های جوانان و حتی معرفی این افراد به عنوان جوانان شاخص و فعال اجتماعی از کانال صدا و سیما و رسانه ملی است. این خلاء به شدت احساس می شود و مدیران مربوطه باید به این حوزه توجه بیشتری داشته باشند و برنامه‌هایی را در جهت معرفی این تلاشگران گمنام، تولید و به جامعه منعکس کنند.

وی با اشاره به رویکرد دولت در جهت استفاده از ظرفیت جوانان به عنوان دستیاران و مشاوران جوان وزراء و نیز روسای سازمان‌های دولتی و استانداران، خطاب به مدیران ارشد در سطح کشور توصیه کرد: توصیه می‌کنیم مدیران ارشد در سطح کشور و استان‌ها از توان و پتانسیل ویژه‌ جوانان فعال در حوزه مشارکت‌های اجتماعی که از نزدیک با مشکلات مردم آشنایی دارند و در عین حال از تحصیلات و تخصص لازم نیز برخوردار هستند، استفاده کنند. در این مسیر مجمع ملی جوانان آمادگی خود را برای معرفی جوانان شاخص به مدیران اجرایی در سطح ملی، استانی و منطقه‌ای در جهت استفاده از پتانسیل آنان به عنوان دستیاران و مشاوران جوان اعلام می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن