لزوم برگزاری رویداد بین المللی گردشگری روستایی و اکوتوریسم در کرمانشاه و کردستان

امیر کرمیان عضو هیئت رییسه شورای هماهنگی سازمان های غیر دولتی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور: اینک که منظر فرهنگی هورامان/اورامانات در استان های کردستان و کرمانشاه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است برگزاری رویداد جهانی گردشگری روستایی و اکوتوریسم می‌ تواند بار دیگر نام کرمانشاه، کردستان و هورامان را در دنیا مطرح کند و زمینه ساز جذب گردشگران بین المللی شود

از اواخر سال ۱۳۹۶ خبرهایی در مورد برگزاری یک رویداد بین المللی در حوزه گردشگری و به میزبانی استان کرمانشاه به گوش می رسید، خبرهایی که کام فعالین این حوزه را شیرین کرد چرا که رویداد ها تاثیر بسزایی در جذب گردشگر و معرفی یک منطقه به عنوان مقصد گردشگری دارند. به همین روی می توان از رویدادها به عنوان حلقه مفقوده توسعه گردشگری نام برد.
استاندار کرمانشاه از برگزاری رویداد بین المللی گردشگری روستایی و اکوتویسم در کرمانشاه خبر داد؛ رویدادی که می‌توانست کرمانشاه را به عنوان یکی از مقاصد گردشگری روستایی معرفی کند.
سازمان جهانی گردشگری هرساله یک رویداد بین المللی را بنا به نامگذاری سال گردشگری برگزار می کند و باتوجه به اینکه مقرر شده بود سال ۲۰۲۰ را به عنوان سال اکوتوریسم و گردشگری روستایی نامگذاری و اجلاسی را نیز در این رابطه برگزار کند، ایران باتوجه به ظرفیت هایی که در این حوزه داشت از سازمان جهانی میزبانی این رویداد را گرفت.
پس از اینکه میزبانی این رویداد به ایران داده شد، حدود ۱۶ استان کشور که دارای ظرفیت های گردشگری زیادی در بخش روستایی بودند، تقاضای میزبانی این رویداد را به وزارت میراث فرهنگی ارسال کردند که در نهایت این وزارتخانه در خرداد ۱۳۹۸ طی نامه ای به استانداران کرمانشاه و کردستان میزبانی آن را به کرمانشاه و کردستان واگذار کرد.
با ابلاغ رسمی واگذاری میزبانی این رویداد بین المللی به کرمانشاه، مسئولین استانی هم به تکاپو افتادند تا برنامه ریزی های خود را شروع کنند.
برای این رویداد زیرساخت های مناسبی در روستا های هدف گردشگری ایجاد شد. از طرفی ظرفیت‌های موجود استان، تنوع جغرافیایی، فرهنگی، تاریخی و قومی استان، می توانست زمینه رونق اقتصادی و توسعه پایدار را فراهم کند و به رشد و توسعه کسب و کارهای محلی و بازگشت مجدد مردم به روستاها و حفظ میراث بومی کمک کند.
اما با شروع اپیدمی کرونا در جهان این رویداد نیز همانند سایر رویدادهای دیگر برگزار نشد.
حال بعداز گذشت دو سال مردم استان های کرمانشاه و کردستان امید داشتند که وزارت میراث فرهنگی با پیگیری مجدانه مقدمات برگزاری رویداد مذکور را با تاخیر دو ساله فراهم کند.
اینک که منظر فرهنگی هورامان/اورامانات در استان های کردستان و کرمانشاه در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است برگزاری رویداد جهانی گردشگری روستایی و اکوتوریسم می‌ تواند بار دیگر نام کرمانشاه، کردستان و هورامان را در دنیا مطرح کند و زمینه ساز جذب گردشگران بین المللی شود.
اما متاسفانه در دیدار اخیر معاون گردشگری کشور با دبیر کل سازمان جهانی گردشگری به یکباره و برخلاف موضوع بیست و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری که بر پایه نوآوری، تحصیل، توسعه روستایی برای ساخت آینده بهتر است، حق میزبانی رویداد بین المللی با محوریت روستایی از استان های کرمانشاه و کردستان سلب شده و با تغییر ماهوی در موضوع و مقصد رویداد به گردشگری شهری و میزبانی تهران و با همکاری مجموعه نوسازی عباس آباد شهرداری تهران اشاره شده است.
برای مردم و فعالان گردشگری استان های کرمانشاه و کردستان پذیرفتنی نیست که حق مسلم میزبانی رویدادی را که سالیانی است نخبگان مردمی گردشگری مطالبه نموده اند را از آنان بگیرند.
امیدواریم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اهمیت برگزاری رویداد مذکور در غرب کشور و بعد از ثبت جهانی منظر فرهنگی هورامان را به خوبی درک کند چرا که با برگزاری رویدادهای ملی و بین المللی می توان ظرفیت های گردشگری یک منطقه را به درستی معرفی کرد و بستر ایجاد یک مسیر جدید گردشگری در کشور را فراهم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن